Türkiye Risk Raporu 2024

Türkiye Risk Raporu’nun 5. serisi olan 2024 yılı raporu ile bu yıl da sizlerle birlikteyiz. Bu çalışma artık risk envanteri oluşturma hedefine ulaşmıştır. Artık yıllar içinde risklerdeki gelişmeleri ve gelecek projeksiyonunu  öne çıkartan bir aşamadadır.

Türkiye Risk Raporu ilk yayınlandığı yıldan itibaren onbinlerce profesyonel tarafından okunan, üzerine notlar alınan, şirketlerin yıllık faaliyet raporlarında atıf alan, uluslararası proje raporlarında sayfalarca alıntı yapılan ve daha da önemlisi gelenekselleşen bir rapora dönüşmüştür.

Yıllar içinde Türkiye için koşullar ve veriler çok olumluya dönmese de Türkiye  ekonomisi dinamik yapısı ile gelecek yıllar için büyüme ve gelişme potansiyeli taşımaktadır.

2024 yılı sonuçları bize şunu söylemektedir: Türkiye bir anlamda geleceğini kaybetmek üzeredir. Geleceğini kaybetmek ifadesi iddialı olabilir ama 2023 yılında yaşanan ekonomideki bozulma ve deprem felaketine rağmen 2024 yılı risk sırlamasında ilk sırada ’Beyin göçü ve buna bağlı nitelikli personel problemleri riski’nin yer alması gelecek açısından endişelerin üst seviyede olduğunu göstermektedir.

2023 yılı biterken, beyin göçü ve kas gücüne dayalı çalışan mavi yaka hareketliliğinin arttığı, ekonomide olumlu beklentilerin orta vadelere sarktığı, Gazze işgali ile Ortadoğu’da ümitlerin tükendiği, beklenen muhtemel yeni mülteci dalgası ile demografik yapının artık geri döndürülemez ölçekte bozulduğunun dahi tartışılmadığı, en yakın rakip ülke olarak göreceğimiz Mısır’a üretim firmalarının taşındığı ve genel olarak da maliyetlerin yükselmesinden dolayı ihracat pazarlarında kar marjlarının oldukça azaldığı ve fiyatlama problemlerinden dolayı müşteri ve hacim kayıplarının yaşandığı bir yıl olarak tarihe not düşüldü.

2024 yılı risk sıralamasında ilk 5 sırada 3 adet ekonomi temelli risk, 1 çevre  riski ve 1 jeopolitik risk yer almaktadır.

Ekonomi kökenli risklerin öne çıkmasını yüksek enflasyon, faizlerin yükselmesi, kredi imkanının daralması, orta ve dar gelirli açısından uzun süredir devam eden açlık sınırı ile mücadele ve uygulanan ekonomi politikalarında başarısızlıklar tetiklemektedir.

Türkiye özelinde zorunlu göç kaynaklı yaşanan problemler ve gelecek yıllarda zorunlu göçlerin devam etme ihtimalinin yüksek olması, komşu ülkelerde yaşanan iç karışıklıklara ek olarak 2023 yılı son günlerinde başlayan Gazze’nin işgali eklendiğinde Türkiye’nin krizinin uzun vadeli olacağı ve krizin etkilerinin uzun yıllara yayılabileceği tahmin edilmektedir.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin devam etmesi ve Gazze’nin işgal altında olması  Çin üzerindeki baskıları hafiflemesine neden olduğu yorumu yapılabilir. Rusya’ya yönelik yaptırımlara rağmen Rus ekonomisinin izlenebildiği kadarıyla krize girmemiş olması Türkiye açısından bir fırsattır.

Bu çalışmanın temel hedefi ulusal düzeyde kamu kesiminin ve özel sektörün karşılaşabileceği anahtar risklerin tanımlanması ve değerlendirilmesidir. Bu çalışma sonuçları itibarıyla işletmelerin üst yönetimine ve kamu kesimi yöneticilerine kurumsal stratejilerinin oluşturulması ve güncellenmesi aşamasında rehber doküman olma hedefindedir.

Türkiye Risk Raporu’nun verileri anket yöntemiyle toplanmış, 451 kişi katılım sağlamış ve 414 cevap değerlendirmeye dahil edilmiştir. Ağırlıklı olarak risk yönetimi uzmanları ve denetim uzmanları ile finans uzmanları olmak üzere üst düzey yöneticiler ve Yönetim Kurulu pozisyonundaki profesyoneller ankete katılım sağlamışlardır.

Raporla ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz olursa veya sonuçları görüşmek isterseniz, lütfen irtibata geçiniz.

En iyi dileklerimle

Prof. Dr. Davut Pehlivanlı

Türkiye Risk Raporu Direktörü

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi

Kurucu / GRC Management / Risk Referans

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiye Risk Raporu 2024 Analizi Part I

Türkiye Risk Raporu 2024 Analizi Part II

Rapor Sunumu

Rapor sunum talepleri ve sorularınız için lütfen iletişim formunu veya maili (info@grcmngmnt.com) kullanınız.  

Rapor için tıklayınız 

Türkiye Risk Raporu 2024 (Türkçe)

Turkey Risk Report 2024 (English)

[capital_custom_sidebar sidebar=”0″]

İletişim Formu / Contact Form